Tematy wykładów

Lek. dent. Dawid Pisuk
Temat: Estetyka kompozytowa bez granic. Wykład z pokazem praktycznym.
Opis wykładu zaktualizujemy wkrótce

Lek. dent. Paweł Szuba-Paszkiewicz
Temat: Estetyka i funkcja – czy naprawdę musisz wybierać? Rehabilitacja stawu skroniowo – żuchwowego i odbudowy kompozytowe w erze cyfrowej protetyki.
Nowoczesna protetyka to nie tylko piękny uśmiech, ale też zdrowa funkcja. Czy wiesz, że odpowiednie planowanie cyfrowe może nie tylko znacząco skrócić czas leczenia, ale też zapobiec powikłaniom funkcjonalnym i estetycznym?
Podczas wykładu poznasz kompleksowe podejście do cyfrowego projektowania uśmiechu, które integruje najnowsze technologie z praktyką kliniczną. Dowiesz się, jak właściwie przeprowadzić diagnostykę i wykonać dokumentację fotograficzną, by planowanie było nie tylko szybsze, ale też trafniejsze.
Pokażemy Ci, jak:
• stworzyć wizualizację uśmiechu, która zawiera wszystkie kluczowe w planie leczenia informacje
• znaleźć złoty środek między oczekiwaniami estetycznymi a fizjologią stawu skroniowo-żuchwowego i realnymi możliwościami, którymi dysponujemy
• wykonywać odbudowy kompozytowe, które przywracają nie tylko wygląd, ale i prawidłową okluzję oraz prowadzenia funkcjonalne.

Lek. dent. Marcin Jarmołowicz
Temat: Zastosowanie nowoczesnych narzędzi atraumatycznych w chirurgii na co dzień z wykorzystaniem światła LED, jako opieka pozabiegowa.
Celem wykładu jest przedstawienie i możliwości zastosowania nowoczesnych narzędzi atraumatycznych w codziennej praktyce stomatologicznej. Omówione zostaną narzędzia atraumatyczne z ich wskazaniem. Przedstawię zalety pracy atraumatycznej w chirurgii jako bardzo ważny element w dzisiejszej pracy chirurga-implantologa czy ortodonty. W trakcie prezentacja zostaną przedstawione różne przypadków, w których powyższe narzędzia zostały wykorzystane. Na koniec wykładu omówię postępowanie pozabiegowe wykorzystując lampę LED w celu zminimalizowania obrzęków pozabiegowych.

Dr n. med. Bartosz Suliborski
Temat: NATYCHMIASTOWA IMPLANTACJA – standardy i nowe trendy.
Atraumatyczne ekstrakcje – usunięcie zęba to początek, a nie koniec…
Zmiany wyrostka po ekstrakcji.
Możliwości i ograniczenia implantacji natychmiastowej.
1. Przygotowania do zabiegu – ergonomia pracy: pozycja, powiększenie
2. Definicja i cele ekstrakcji atraumatycznej
3. Planowanie ekstrakcji – oczekiwania pacjenta: śródzabiegowe, pozabiegowe, możliwości odtwórcze obszaru po ekstrakcji.
4. Kiedy podjąć próbę zachowania zęba?
5. Ekstrakcja – implantacja, pozycja platformy implantu

Prof. Dr Rafał Olszewski UCLouvain Belgia
Prof. CM UMK Bydgoszcz
Temat: Tomografia stożkowa CBCT – skuteczne narzędzie diagnostyczne i związana z tym odpowiedzialność.
Tomografia stożkowa CBCT to niezwykle skuteczne narzędzie diagnostyczne, które wnosi nową jakość w planowaniu leczenia stomatologicznego i chirurgicznego. Jego stosowanie wymaga jednak odpowiedzialności – zarówno w zakresie wskazań, jak i interpretacji wyników. W rękach kompetentnego specjalisty CBCT zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność terapii. Należy jednak pamiętać o zasadach ochrony radiologicznej, etyce zawodowej i przepisach prawnych, które regulują jego wykorzystanie. Odpowiedzialność za badanie CBCT nie kończy się na naciśnięciu przycisku „start”, lecz zaczyna się od decyzji „czy naprawdę jest potrzebne?”.
Tomografia wiązki stożkowej (CBCT, Cone Beam Computed Tomography) to technologia obrazowania, która zrewolucjonizowała diagnostykę w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Umożliwia uzyskanie trójwymiarowych obrazów struktur kostnych twarzoczaszki przy relatywnie niskiej dawce promieniowania w porównaniu do klasycznej tomografii komputerowej (CT). Zwiększenie dostępności i rosnące zastosowanie CBCT wiążą się jednak z koniecznością przestrzegania zasad odpowiedzialności diagnostycznej, etycznej i prawnej.
CBCT działa na zasadzie emisji promieniowania rentgenowskiego w kształcie stożka i jednoczesnego rejestrowania dużej liczby projekcji w trakcie jednego obrotu wokół pacjenta. Uzyskane dane są przetwarzane komputerowo w obrazy trójwymiarowe, dające dokładny wgląd w struktury anatomiczne z różnych płaszczyzn. Obrazowanie CBCT charakteryzuje się wysoką rozdzielczością przestrzenną i dużą precyzją, co czyni je idealnym narzędziem w planowaniu leczenia implantologicznego, endodontycznego, ortodontycznego oraz chirurgicznego.
Plan konferencji
9:00 – 9:30 Rejestracja uczestników
9:30 – UROCZYSTE OTWARCIE
10:00 – 10:45 Dr n. med. Bartosz Suliborski
Temat: NATYCHMIASTOWA IMPLANTACJA – standardy i nowe trendy
Atraumatyczne ekstrakcje – usunięcie zęba to początek, a nie koniec…
Zmiany wyrostka po ekstrakcji. Możliwości i ograniczenia implantacji natychmiastowej.
10:45 – 11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 12:30 Lek. dent. Dawid Pisuk
Temat: Estetyka kompozytowa bez granic Wykład z pokazem praktycznym
12:30 – 13:00 Przerwa kawowa
13:00 – 13:45 Lek. dent. Marcin Jarmołowicz
Temat: Zastosowanie nowoczesnych narzędzi atraumatycznych w chirurgii na co dzień z wykorzystaniem światła LED jako opieka pozabiegowa
13:45 – 14:00 Przedstawienie Partnerów
14:00 – 15:00 Lunch
15:00 – 15:45 Lek. dent. Paweł Szuba-Paszkiewicz
Temat: Estetyka i funkcja – czy naprawdę musisz wybierać? Rehabilitacja stawu skroniowo – żuchwowego i odbudowy kompozytowe w erze cyfrowej protetyki
15:45 – 16:00 Przerwa kawowa
16:00 – 16:45 Prof. dr Rafał Olszewski (UCLouvain Belgia / Prof. CM UMK Bydgoszcz)
Temat: Tomografia stożkowa CBCT – skuteczne narzędzie diagnostyczne i związana z tym odpowiedzialność
17:00 – Zakończenie i zamknięcie konferencji
Wystawcy na Skill Up Dent 2025







Partnerzy wydarzenia
